Robline Skagen Race 2022

SS Fram

Standard

Shorthanded Division

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: SRS, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SRS R1   R2   Total Nett
1st SRS Shorthanded Ventus Melges 32 Mod LAT710 GYC Carl Fjällman Jonas Caspersson 1.121 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd SRS Shorthanded Veloce J80 SWE 240 KMS Federico Garofalo Johan Berntsson 0.948 2.0 4.0 6.0 6.0
3rd SRS Shorthanded Ping Archambault A31 SWE13975 SS Slören Pelle Lindell Pernilla Uhlin 1.007 3.0 3.0 6.0 6.0
4th SRS Shorthanded Kaida Salona 33 SWE 3 GKSS Johan Wetterlundh Niclas Lygner 1.012 9.0 2.0 11.0 11.0
5th SRS Shorthanded Elusive First 35 SWE 23 Tio öarnas segelsällskap Krister Gustafsson Patrik Rohlin 1.036 4.0 7.0 11.0 11.0
6th SRS Shorthanded X3M X332 306 BKSS Bertil Rohlen Patrik Persson 0.996 5.0 6.0 11.0 11.0
7th SRS Shorthanded Retro Balloon Compis 28 89 STSS Staffan Thomas Björklund 0.841 8.0 5.0 13.0 13.0
8th SRS Shorthanded Azur Banner 28 R SWE 54 SS Fram Michael Assarsson Lasse Himiläinen, Agneta Nielsen 0.929 7.0 8.0 15.0 15.0
9th SRS Shorthanded Monkey Business X332 212 SS Fram Urban Edvardsson Thomas Ohlsson 0.999 10.0 9.0 19.0 19.0
10th SRS Shorthanded Anolas Salona 33 38 SS Fram Dan Hammar 1 pers 1.004 11.0 10.0 21.0 21.0
11th SRS Shorthanded Jolie First 35 SWE 64 XSS Markus Svensson Fredrik Folbert  1.045 6.0 16.0 DNF 22.0 22.0
12th SRS Shorthanded Insieme Salona 35 SWE 11098 SS Fram Mats Widing Göran Andreasson 1.011 12.0 11.0 23.0 23.0
13th SRS Shorthanded Drömmen Hanse 315 275 GKSS Peter Jacobson Linus Jacobson 0.908 13.0 16.0 DNF 29.0 29.0
14th SRS Shorthanded Mi Dushi Jeanneau 39 DS NN SS Fram Johan Fourong Per Stjerneman 1.027 14.0 16.0 DNF 30.0 30.0
15th SRS Shorthanded Fargo Farr 30 10070 BKSS Magnus Witting Per Algotsson 1.006 16.0 DNC 16.0 DNS 32.0 32.0

R1 - Shorthanded Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS Shorthanded Ventus Melges 32 Mod LAT710 GYC Carl Fjällman Jonas Caspersson 1.121 10:25:00 14:19:12 3:54:12 4:22:32 1.0
2 SRS Shorthanded Veloce J80 SWE 240 KMS Federico Garofalo Johan Berntsson 0.948 10:25:00 15:34:58 5:09:58 4:53:51 2.0
3 SRS Shorthanded Ping Archambault A31 SWE13975 SS Slören Pelle Lindell Pernilla Uhlin 1.007 10:25:00 15:31:35 5:06:35 5:08:44 3.0
4 SRS Shorthanded Elusive First 35 SWE 23 Tio öarnas segelsällskap Krister Gustafsson Patrik Rohlin 1.036 10:25:00 15:26:42 5:01:42 5:12:34 4.0
5 SRS Shorthanded X3M X332 306 BKSS Bertil Rohlen Patrik Persson 0.996 10:25:00 15:39:50 5:14:50 5:13:34 5.0
6 SRS Shorthanded Jolie First 35 SWE 64 XSS Markus Svensson Fredrik Folbert  1.045 10:25:00 15:27:50 5:02:50 5:16:28 6.0
7 SRS Shorthanded Azur Banner 28 R SWE 54 SS Fram Michael Assarsson Lasse Himiläinen, Agneta Nielsen 0.929 10:25:00 16:08:13 5:43:13 5:18:51 7.0
8 SRS Shorthanded Retro Balloon Compis 28 89 STSS Staffan Thomas Björklund 0.841 10:25:00 16:44:50 6:19:50 5:19:26 8.0
9 SRS Shorthanded Kaida Salona 33 SWE 3 GKSS Johan Wetterlundh Niclas Lygner 1.012 10:25:00 15:41:47 5:16:47 5:20:35 9.0
10 SRS Shorthanded Monkey Business X332 212 SS Fram Urban Edvardsson Thomas Ohlsson 0.999 10:25:00 15:53:50 5:28:50 5:28:30 10.0
11 SRS Shorthanded Anolas Salona 33 38 SS Fram Dan Hammar 1 pers 1.004 10:25:00 15:53:20 5:28:20 5:29:39 11.0
12 SRS Shorthanded Insieme Salona 35 SWE 11098 SS Fram Mats Widing Göran Andreasson 1.011 10:25:00 16:04:10 5:39:10 5:42:54 12.0
13 SRS Shorthanded Drömmen Hanse 315 275 GKSS Peter Jacobson Linus Jacobson 0.908 10:25:00 16:47:38 6:22:38 5:47:26 13.0
14 SRS Shorthanded Mi Dushi Jeanneau 39 DS NN SS Fram Johan Fourong Per Stjerneman 1.027 10:25:00 18:31:33 8:06:33 8:19:41 14.0

R2 - Shorthanded Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS Shorthanded Ventus Melges 32 Mod LAT710 GYC Carl Fjällman Jonas Caspersson 1.121 10:05:00 15:39:40 5:34:40 6:15:10 1.0
2 SRS Shorthanded Kaida Salona 33 SWE 3 GKSS Johan Wetterlundh Niclas Lygner 1.012 10:05:00 16:34:58 6:29:58 6:34:39 2.0
3 SRS Shorthanded Ping Archambault A31 SWE13975 SS Slören Pelle Lindell Pernilla Uhlin 1.007 10:05:00 16:51:34 6:46:34 6:49:25 3.0
4 SRS Shorthanded Veloce J80 SWE 240 KMS Federico Garofalo Johan Berntsson 0.948 10:05:00 17:23:13 7:18:13 6:55:26 4.0
5 SRS Shorthanded Retro Balloon Compis 28 89 STSS Staffan Thomas Björklund 0.841 10:05:00 18:32:00 8:27:00 7:06:23 5.0
6 SRS Shorthanded X3M X332 306 BKSS Bertil Rohlen Patrik Persson 0.996 10:05:00 17:15:37 7:10:37 7:08:54 6.0
7 SRS Shorthanded Elusive First 35 SWE 23 Tio öarnas segelsällskap Krister Gustafsson Patrik Rohlin 1.036 10:05:00 17:04:10 6:59:10 7:14:15 7.0
8 SRS Shorthanded Azur Banner 28 R SWE 54 SS Fram Michael Assarsson Lasse Himiläinen, Agneta Nielsen 0.929 10:05:00 17:54:31 7:49:31 7:16:11 8.0
9 SRS Shorthanded Monkey Business X332 212 SS Fram Urban Edvardsson Thomas Ohlsson 0.999 10:05:00 17:27:30 7:22:30 7:22:03 9.0
10 SRS Shorthanded Anolas Salona 33 38 SS Fram Dan Hammar 1 pers 1.004 10:05:00 17:53:28 7:48:28 7:50:20 10.0
11 SRS Shorthanded Insieme Salona 35 SWE 11098 SS Fram Mats Widing Göran Andreasson 1.011 10:05:00 18:18:52 8:13:52 8:19:18 11.0
12 SRS Shorthanded Jolie First 35 SWE 64 XSS Markus Svensson Fredrik Folbert  1.045 10:05:00   DNF   16.0
12 SRS Shorthanded Drömmen Hanse 315 275 GKSS Peter Jacobson Linus Jacobson 0.908 10:05:00   DNF   16.0
12 SRS Shorthanded Mi Dushi Jeanneau 39 DS NN SS Fram Johan Fourong Per Stjerneman 1.027 10:05:00   DNF   16.0
12 SRS Shorthanded Fargo Farr 30 10070 BKSS Magnus Witting Per Algotsson 1.006     DNS   16.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com